قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون

قرنیز و کاربرد آن

قرنیز به نواری از جنس سنگ، چوب، پلاستیک، سیمان، آلومینیوم، پی وی سی و … گفته می شود که در حاشیه پایین دیوار و در امتداد آن نصب می گردد که علاوه بر کاربرد دکوراتیو خود، مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به  آن ها اشاره می­ شود:

۱- اولین کاربرد قرنیز مربوط به افرادی است که قصد دارند کف منزل و یا محل کارشان را لمینیت یا کفپوش کنند. به طور کلی پس از اجرای لمینیت دور تا دور، لمینیت ها از دیوار فاصله داشته و این فاصله را نصاب به عنوان درز انبساط در نظر میگیرد که اگر فضای مورد نظر گرم شد و لمینیت ها منبسط شدند، در اثر انبساط حاصله، به دیوار نچسبند و جای بازی داشته باشند. حال اگر چنین فضایی که در حدود یک سانتیمتر باز است، به حال خود رها شود، علاوه بر اینکه ظاهر نامطلوبی خواهد داشت، محلی برای جمع شدن گرد و غبار خواهد شد؛ از این رو قرنیز می تواند درز انبساط لمینیت را پوشانده و کاور کند. علاوه بر آن، این موضوع نیز قابل ذکر است که بیشتر زیبایی و جلوه فضایی که لمینیت شده است، پس از نصب قرنیز نمایان می شود و جلب توجه می کند.

۲- دومین کاربرد قرنیز مربوط به افرادی است که کف منزل یا فضای اداری آن ها، سنگ یا سرامیک یا موکت و یا هر چیزی به جز لمینیت است. برای این گروه شاید از نظر فنی نیازی به نصب قرنیز نباشد، اما در صورتی که در همان فضای ساده، از قرنیز طرح چوب استفاده کنند، فضا بسیار زیباتر و شکیل تر جلوه خواهد کرد. به طور کلی از نظر زیبایی شناسی معماری اگر دیوار و کف، توسط یک جدا کننده از یکدیگر جدا شوند، بسیار زیباتر خواهد بود و همچنین از نظر سازه ای نیز، خرابی انتهای دیوار و گوشه های کف که مربوط به گچ کاری و نقاشی و بنایی می باشند، پس از نصب قرنیز پوشانده خواهد شد. ضمنا با پوشاندن پایین دیوار با قرنیز، از برخورد کفش، پایه مبل، جارو و یا سایر وسایلی که ممکن است باعث آسیب رساندن به دیوار شوند، پیشگیری می­شود. مزیت دیگر قابل ذکر این است که با توجه به اینکه گچ در مقابل رطوبت مقاوم نبوده و به سرعت فاسد می شود، برای جلو گیری از رسیدن رطوبت به دیوار    گچ كاری شده در موقع شستن كف، قرنیزها مانع خوبی برای نفوذ رطوبت به دیوار و همچنین تخریب رنگ آن می باشند.

انتخاب قرنیز

یکی از موضوعات اصلی در هنگام خرید قرنیز، نحوه انتخاب قرنیز برای مکان موردنظر است و هنگام انتخاب آن مانند هر موضوع دیگری باید یکسری شاخص ها و معیارها مورد توجه قرار داده شود.

۱- جنس قرنیز

امروزه قرنیز ها از جنس های مختلف هستند که در طرح های مختلف ارائه می شوند؛ بنابراین درهنگام خرید آن­ها باید به مکانی که خریدار قصد استفاده از قرنیز در آن را دارد، بسیار توجه شود. مثلا برخی از قرنیزها تو خالی هستند که این امکان را می دهند که در صورت نیاز، کابل های برق یا تلفن را از زیر آن ها عبور داد تا به استفاده بهینه از فضا و زیبایی محل مورد نظر نیز کمک شود. یا مثلا هنگامی که خریدار قصد استفاده از قرنیز در آشپزخانه به خصوص در قسمت هایي که اجاق گاز در داخل کابينت تعبيه مي شوند را داشته باشد، در آنجا یکی از نقش های قرنیز، جلوگيري از رسيدن گرما و حرارت اجاق گاز به کاشي ها است تا از تغيير شکل و تغيير رنگ کاشي ها جلوگيري شود که در اینجا بايد از قرنیزهایی استفاده کرد که داراي جنس هاي مقاوم نسبت به حرارت باشند تا در طول زمان تغییر شکل ندهند؛ زیرا  در غیر اینصورت علاوه بر اینکه ممکن است به علت دفرمه شدن حرارتی، نتوانند وظیفه ذکر شده را انجام دهند، احتمالا سبب بد منظره شدن محيط آشپزخانه نیز می شوند.

به طور کلی قرنيز داخل ساختمان را از جنس سيمان، موزائيک، لاستيک، پلاستيک، چوب، پی وی سی و سنگ و قرنيز لبه هاي ديوار و پشت بام ها را از مصالح سيماني و سنگي مي سازند البته در زمان هاي قديم به جاي قرنيز از چوب هاي فرم داده شده به نام کتيبه استفاده مي شد و پس از نصب آجرهاي کتيبه، پشت آن را کاهگل گرفته و به طرف شيب بام شيببندي مي کردند تا آب باران به لبه کتيبه نرسد و به طرف شيب حرکت کند. قرنيزي که توسط آجر چيده مي شود “هره” چيني مي نامند.

در ادامه به معرفی انواع قرنیزهای موجود در بازار پرداخته می شود:

۱-۱- قرنیز پی وی سی (PVC)

قرنیز pvc از جدیدترین انواع قرنیز می باشد. این نوع قرنیز از چند لایه مختلف پلاستیکی با خاصیت آب بندی (seal) تشکیل شده است که در رنگ ها و طرح­های مختلف در بازار موجود است. از این نوع قرنیز چه در فضاهایی که کف آن ها سنگ و سرامیک است و چه در فضاهایی که لمینیت است می توان استفاده کرد؛ با این توضیح که در دو حالت اول بهتر است رنگ قرنیز در تضاد با کف باشد و در صورتی که  در کف از لمینیت استفاده شده است، بهتراست با آن همرنگ باشد. ارتفاع این نوع قرنیز نیز بین ۶ تا ۱۰ سانتی متر است.

قرنیز pvc به دو صورت توخالی و توپر تولید می شود که در ادامه به شرح آن ها پرداخته می شود:

قرنیز PVC تو خالی:

قرنیز PVC توخالی که نام دیگر آن قرنیز کمبو می باشد، در واقع همان داکت است که شکل قرنیز مانند دارد. این نوع قرنیز دارای فضای خالی در قسمت پشت می باشد که معمولا برای عبور دادن انواع سیم و کابل کاربرد دارد و شیوه نصب آن نیز متفاوت است؛ به این صورت که ابتدا شاسی پشت قرنیز که خود دارای دو نوع ۳ و ۹ سانتیمتری است (با توجه به نیاز مشتری) روی دیوار نصب می شود و سپس قسمت اصلی قرنیز با فشار روی شاسی سوار می شود. قرنیزها پس از نصب مجددا به راحتی قابل جدا شدن می باشند و در صورت نیاز میتوان آن ها را از شاسی جدا کرد و پس از عبور سیم یا کابل جدید، مجددا در جای خود نصب کرد، تفاوت دیگری که قرنیزهای پی وی سی تو خالی با سایر قرنیزها دارند، نحوه اتصالات آنها در گوشه ها و محل های فارسی بر می باشد که با یک قطعه زانویی مانند، به هم متصل می شوند. قرنیز داکتی برای منازل، ادارات و شرکت ها بسیار مناسب می باشد.

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

قرنیز PVC توپر:

قرنیز PVC توپر که نام دیگر آن قرنیز پلی استایرن می باشد، پس از نصب، ظاهری شبیه به قرنیزهای MDF و چوبی دارد، با این تفاوت که کمی براق تر و درخشنده تر است، از ویژگی های این نوع قرنیز می توان به قابل شستشو بودن، عدم ایجاد گرد و غبار ناشی از برشکاری در هنگام نصب و عدم پریدگی و آسیب دیدن گوشه ها پس از نصب اشاره کرد؛ طول هر شاخه از این نوع قرنیز و متعلقات ۳ متر است.

چرا پلی استایرن ؟

یکی از مهم­ترین محدودیت هایی که جهت نصب قرنیز های دیواری MDF وجود دارد، استفاده از آن در محیط های مرطوب می باشد که موجب کاهش عمر مفید پوشش می شود. در این موارد استفاده از قرنیزهای پلی استایرن بسیار می تواند مطلوب باشد. سایر مزایای این نوع قرنیز نیز به شرح زیر است:

  •   انعطاف پذیری بالای پوشش؛ به طوریکه قابلیت ایجاد انواع طرح‌های قوس دار و  مارپیچ بر روی تمامی سطوح را دارد.
  • ﻗﻴﻤﺖ ارزان‌ﺗﺮ ﺍﺯ ﺳﻨﮓ و با پرت کمتر
  • امکان ﻧﺼﺐ ﺳﺮﻳﻊ ﻭ ﺁﺳﺎﻥ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺳﻔﻴﺪﮐﺎﺭی ﮐﺎﻣﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ
  • دوام، سختی و انبساط خطی مناسب
  • سبکی و قابلیت حمل آسان
  • عمر مفید طولانی و هزینه نگهداری پایین حتی در شرایط آب و هوایی نامساعد
  • آنتی باکتریال و مقاوم در برابر عوامل فرسایش، قارچ ها، رطوبت ( ۱۰۰% ضد آب ) و حشرات موذی و عاری از هرگونه فرمالدئید و ترکیبات آلی ناپایدار برخلاف انواع ام دی اف
  • قرنیز بغل دیوار توپر پلی استایرن دارای روکش ضد خش می باشد.
  • پایداری بسیار بالای ابعاد در برابر فشار و کشش
  • سازگاری کامل با محیط زیست

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

۲-۱- قرنیز سنگی

این نوع قرنیز که اولین نسل از قرنیزهای دیواری است، در فضاهایی به کار برده می شود که کف آن از سنگ بوده و بهتر است قرنیز سنگی از جنس و رنگ سنگ و سرامیکی باشد که در کف به کار برده شده است. معمولا وزن این نوع قرنیز نسبت به قرنیز pvc  که پر طرفدار ترین نوع قرنیز است سنگین تر و از نظر هزینه گران تر است. ارتفاع آن نیز در این حالت بین ده تا پانزده سانتیمتر است.

در نصب این نوع قرنیز باید سعی شود حتی المقدور قرنیز از سطح دیوار بیرون زده نشود زیرا بیرون زدگی قرنیز موجب گرد گرفتگی و جمع شدن گرد و غبار شده و گاها باعث ممانعت از نصب کمد دیواری و سایر اشیاء می شود. ضمنا در صورت استفاده کردن از کفپوش پارکت باید قرنیز سنگی کاملا برداشته شود.

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

۳-۱- قرنیز MDF

این نوع قرنیز از مواد پلاستیکی مثل پلی استر و کامپوزیت و یا pvc  ساخته می شود و روی آن ها با انواع روکش های ضد خش پوشانده می شود تا از مقاومت بالائی برخوردار باشند و همچنین با قابلیت شستشو با یک دستمال نمناک، امروزه به محبوب ترین قرنیزها معروف است که در ابعاد و اندازه های مختلفی در بازار موجود می باشد که بهترین گزینه برای ست کردن با پارکت لمینت است. از نوع معروف این نوع  قرنیزمی توان به قرنیز mdf با روکش pvc اشاره کرد. از مزایای قرنیز mdf  می توان به قابلیت حمل آسان، نصب سریع، جلوه زیبا و خاص، قابل شستشو بودن، قیمت مناسب و … اشاره کرد.

قرنیز mdf  اکثرا در ارتفاع ۷، ۹، ۱۰ و ۱۲ سانتیمتری در بازار ایران موجود بوده و تقریبا این ابعاد از قرنیز می تواند پاسخگوی هر سلیقه ای باشد.

قطر  این قرنیزها ۸ و ۱۶ میل بوده و باید توجه داشت هرکدام از آن ها با این ابعاد دارای کارکرد متفاوتی می باشند به عنوان مثال ۸ میل تنها برای فضاهایی که سنگ و یا سرامیک بوده می تواند مورد استفاده قرار گیرد و در جاهایی که لمینیت و یا پارکت استفاده شده است جهت پوشاندن انبساط و انقباض حتما باید از نوع ۱۶ میل استفاده نمود.

برای انتخاب ابعاد قرنیز باید توجه کرد که اگر ارتفاع دیوار منزل کمتر از ۲۶۰ سانتیمتر بوده و متراژ خانه ۵۰ تا ۱۰۰ متر است، بهترین گزینه برای این فضا قرنیز با ارتفاع ۷ سانت می باشد، همین طور اگر ارتفاع دیوارها بیشتر از ۲۶۰ سانتیمتر و محیط خانه بزرگ تر از ۱۰۰ متر بود، قطعا قرنیز ۹ سانتی جلوه زیبایی به محیط می بخشد. قرنیز ۱۲ سانت هم مناسب فضاهایی با متراژ بالای ۲۰۰ متر می باشد.

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

۴-۱- قرنیز چوبی

این نوع قرنیز در فضاهایی که جنس کف آن ها از چوب یا همان پارکت است به کار میرود و بهتر است جنس چوب قرنیز و چوب پارکت کف یکسان باشند. ارتفاع آن نیز بین ۶ تا ۱۰ سانتیمتر است.

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

 

۵-۱- قرنیز سرامیکی

قرنیز سرامیکی همانند سنگی از کم طرفدار ترین نوع قرنیز می باشد که امروزه دیگر از قرنیز سرامیکی و قرنیز سنگی به ندرت استفاده می شود و سنگین و گران بودن از معایب آن می باشد.

 

قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل             قرنیز و نقش آن در زیبایی دکوراسیون داخلی منازل

۲- رنگ قرنیز

به طور کلی برای انتخاب رنگ قرنیز باید به دو نکته توجه کرد: ابعاد فضا و رنگ اجزای فضای داخلی.

مثلا در صورتی که ابعاد فضای خانه کوچک باشد، بهتر است از رنگ روشن در همه اجزای عناصر استفاده کرد و به تبع آن، رنگ مناسب قرنیز هم به رنگ روشن یا سفید در می آید. البته باید دقت شود که در صورت استفاده از قرنیز با رنگ روشن در دکوراسیون داخلی منزل، باید از قرنیزهای قابل شستشو استفاده شود؛ زیرا قرنیز به دلیل ارتفاع پایین خود در معرض آلودگی بیشتری قرار دارد.

همچنین پیشنهاد می شود که در هنگام انتخاب رنگ قرنیز سعی شود که رنگ آن با رنگ در ورودی خانه یا رنگ شومینه، کابینت و یا کف پوش هماهنگ شود؛ مثلا اگر کف پوش لمینت است بهتر است رنگ قرنیز چند پله تیره تر از رنگ کف پوش باشد تا نوار قرنیز در دور خانه مانند قاب عکسی جلوه ی لمینت را زیباتر نشان دهد .

سایر نکاتی که باید در هنگام خرید قرنیز با توجه به نیاز به آن ها توجه شود عبارت است از: ضد آب و رطوبت بودن، مقاوم و عایق بودن در مقابل گرما، برودت و صدا، مقاومت در برابر حشرات و اسید ها و بازها، مقاومت در برابر ضربه، نصب و اجرای راحت تر و… .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رمان سکسی