پارکت چیست؟

پارکت

پارکت چیست؟

پارکت به کفپوش‌هایی گفته می‌شود که جنس آنها از چوب طبیعی درختان باشد. پارکت در کنار سنگ، سراميک و موکت از متداول‌ترین کف‌پوش‌هاي خانه ما ايراني‌ها است. منشأ اين کف‌پوش کشورهاي آلمان و سوئيس است و عده‌اي از مهندسان آلماني و سوئيسي در سال ۱۳۳۹، آن را به ايران وارد کردند. در همان سال‌ها، به تعدادي از کارگران سنگ‌كار ايراني، چگونگي نصب آن آموزش داده شد. پارکت ابتدا به برخي از ساختمان‌هاي بزرگ کشوري، بعد به خانه‌هاي اشرافي و کم‌کم به خانه مردم عادي ايران راه يافت. موزه سعدآباد، کاخ مرمر، کاخ گلستان، شرکت نفت آبادان و هتل رامسر، اولين مکان‌هايي بودند که براي پوشش کفشان از این محصول استفاده شد.

اولين پارکت‌هايي که به ايران وارد شدند، ۲ سانتي‌متر عرض، ۱۰ سانتيمتر طول و ۱ سانتيمتر ضخامت داشتند اما امروزه با عرض ۵ سانتيمتر، طول ۲۰ تا ۳۰ سانتيمتر و ضخامت ۲ سانتيمتر در بازار ايران وجود دارند. البته ابعاد بزرگ‌تر، بيشتر براي سالن‌هاي آمفي تئاتر، بسکتبال يا واليبال و ابعاد کوچک‌تر براي منزل‌هاي مسکوني، استفاده می‌شوند.

ناگفته نماند استفاده از پارکت‌هايي با ابعاد بزرگ در منازل مسکوني، به دليل زيبايي بيشتر کار، اين روزها رواج پيدا کرده است و متخصصان طراحي داخلي معتقدند پارکت‌هايي با ابعاد بزرگ‌تر، خانه‌ها را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان مي‌دهد.

البته امروزه پارکت از جنس چوب طبیعی، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و آنچه بیشتر در بازار موجود میباشد پارکت با مغزی اچ دی اف بوده که اصلاحا به آن لمینت گفته میشود. پارکت لمینت از دو لایه لمینت ضد خش در زیر و روی لایه اچ دی اف تشکیل شده که از آسیب پذیری آن جلوگیری مینماید.

پارکت لمینت دارای طرح ها و رنگ های متنوعی بوده و بیشتر به صورت تایل هایی با ابعاد ۲۰*۱۲۰ سانت ارایه میشود. این تایل ها هنگام نصب به صورت کلیک در کنار هم قرار میگیرند. از مواردی که در هنگام خرید پارکت لمینت باید مورد توجه قرار گیرد همین کلیک ها هستند که بایستی به خوبی درون تایل های کناری قرار گیرند تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل مغزی جلوگیری شود…

امروزه کفپوش‌ها با جنس‌های مختلف به ویژه چوب، زیبایی خاصی به خانه‌ها بخشیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رمان سکسی